دکتر فرامرز صفایی

تزریق چربی در پستان

در طی دهه گذشته تزریق چربی در پستان رواج یافته است. دکتر Spear و Pittman برای ارزیابی تاثیر تزریق چربی در پستان ، یک مطالعه آینده نگر را طرح ریزی کردند. در 10 بیماری که بطور متوالی تحت عمل تزریق چربی برای بزرگ کردن پستان قرار گرفتند، بررسی های زیر انجام شد:

الف) اندازه گیری مستقیم تصاویر 2 و3 بعدی

ب) ماموگرافی

ج) MRI

 

حجم متوسط چربی تزریق شده 236 سی سی در پستان راست و 250 سی سی در پستان چپ بود. میانگین تغییرات حجم بر اساس تصاویر 3 بعدی در سمت راست 85/1  سی سی (36 درصد چربی تزریق شده باقی مانده بود) و در سمت چپ 1/98 سی سی (2/39 درصد چربی تزریق شده باقی مانده بود.)

تصاویر بیماران (قبل و بعد از تزریق) به افرادی که از حزئیات مطالعه اطلاعی نداشتند، نشان داده شد و تنها در یک مورد از 10 مورد بهبود قابل توجهی را گزارش کردند.

آرتیفکت (Artifact) ایجاد شده در اثر تزریق چربی مورد بررسی قرار گرفت، در 5 بیمار از 10 بیمار نیاز به پیگیری از طریق تصویر برداری گردید.

نکروز چربی در تصاویر ماموگرافی 25 درصد بیمارانی که تحت عمل تزریق چربی قرار گرفته بودند ، مشاهده شد.

 

کیست های روغنی (Oil Cyst) در 10 تا 25 درصد از بیماران بوسیله سونوگرافی یا ماموگرفای مشاهده شد.

معمولا تکرار تزریق چربی (2 تا 3 مرحله) برای بدست آوردن نتایج بهتر مورد نیاز می باشد.

 

·         تزریق چربی همزمان با تعویض پروتز سینه و نیز تزریق چربی در پستان ها با استفاده از چربی شکم گزارش شده است. از تزریق چربی می توان به عنوان یک روش تکمیلی در حین چراحی پروتز سینه برای برطرف کردن نامنظمی های شکل و فرم پستان استفاده کرد.

·         تزریق چربی در پستان نمی تواند نتایجی مشابه جراحی پروتز سینه را ایجاد کند، اما در بیماران غیر معمول که نمی توانند تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار بگیرند ، ممکن است تنها روش جایگزین برای بزرگ کردن پستانها باشد. بعضی از خانوم ها با

1)      بیماری بافت هم بند

2)      سندروم خستگی مزمن (Chronic fatigue sandrome)

3)      سندروم درد (Pain sandrome)

ممکن است به خاطر نگرانی هایی که در مورد پاسخ ایمنی به جسم خارجی (پروتز) وجود دارد، ترجیح دهند که از تزریق چربی استفاده نمایند. (که البته مشخص نمی باشد که این مسئله پایه و اساس واقعی داشته باشد)

(توضیح: در حال حاضر ارتباط مشخصی بین ایجاد بیماری های  خود ایمنی و یا کاسنر پستان و جراحی پروتز سینه یافت نشده است)

 

در مورد خانوم هایی که نگرانی در مورد پروتز های سیلیکونی دارند، پروتزهای آب نمکی یک جایگزین مناسب می باشند.

·         افراد لاغر که بافت چربی کمی دارند ، کاندید مناسبی برای تزریق جربی در پستان نمی باشند. علاوه بر آن احتمال ایجاد نامنظمی در قسمت هایی که لیپوساکشن بیش از حد برای گرفتن چربی انجام می شود، وجود دارد.

 

 

نکروز چربی : کیست های روغنی کلسیفیکاسیون

 

·         نکروز چربی تزریق شده باعث  Cicatrization ، کلسیفیکاسیون و در صورت قابل توجه بدون اندازه نکروز ، ایجاد کیست های روغنی (oil cyst) می شود.

·         اگرچه سلول چربی (آدیپوسیت) منفرد هر ده که اندازه آن 50 تا 150 میکرون است می تواند بطور کامل جذف شود، تعداد قابل توجهی از قطرات چربی بوسیله ماتریکس کلاژن جایگزین می شود که به این حالت cicatrization گفته می شود.

·         اگر cicatrization ، یک قطره روغنی کوچک مرکزی (کمتر از یک میلی لیتر) داشته باشد، التهاب مزمن ادامه می یابد و می تواند طی 5 سال اول میکرو کلسیفیکاسیونهای شن مانند (sand - like) ایجاد کند.

·         در صورتیگخ اندازه نکروز چربی بزرگ باشد (بیش از 10 میلی لیتر) ، بافت نکروتیک تبدیل به یک کیست روغنی در طی 6 الی 12 ماه می شود که نشانگر التهاب پایان ناپذیر خواهد بود.

·         کیست های روغنی بطور همیشگی مسئله ساز خواهد بود، زیرا نه خاموش می شود و نه اندازه آن کوچکتر می شود.

·         کیست های روغنی ممکن است در تزریق های چربی که با حجم زیاد انجام می شوند ، نظیر تزریق در پستان یا باسن انجام شوند.

·         بایستی توجه نمود که پستان یا باسن خیلی برجسته با پوشش پوستی سفت از عوارض ناشایع بعد از تزریق چربی می باشند و می توانند در اثر ایجاد کیست روغنی بوجود آیند.

 

نحوه تشکیل کیست روغنی به چه صورت است؟

 

·         سلول های چربی مرده تبدیل به قطرات کوچک روغن می شوند و در ابتدا بوسیله ماکروفاژهای تیپ M1 (التهابی) احاطه می شوند تا فاگوستیوز انجام شود. جذب روغن یک پروسه بسیار کند می باشد و هفته ها طول می کشد که تا یک قطره کوچک چربی به اندازه یک میلی لیتر بطور کامل حذف شود.

·         در مرحله بعدی لایه های منطبق از ماکروفاژهای  تیپ M2 (ضد التهابی) ، ماکروفاژهای M1 را احاطه می کند و دیوراه کیست فیبروز را بوجود می آورند.

تشکیل دیواره کیست پروسه جذف روغی را متوقف می کند. یک سال بعد از جراحی، اندازه کیست های روغنی دیگر تغییر نمی کند، اگر چه پروسه کلسیفیکاسیون دیواره کیست به علت ارائه التهاب تا سالها بعد ادامه می بابد.

 

 

چطور می توان از ایجاد نروز چربی جلوگیری کرد؟

 

یافته های اخیر در مورد مکانیسم زنده ماندن و رژنراسیون چربی پیوند شده نشان می دهد که پیوند ذرات چربی با قطر بیش از 2 تا 3 میلی متر بطور 100 درصد موفقت آمیز نمی باشد.

نکروز چربی بعد از نزریق عمدتا بستگی دارد به :

1)      تکنیک تزریق چربی

2)      حجم تزریق

3)      محیط میکروسکوپی ناحیه ای که در آن چربی تزریق انجام می شود.

اگر می خواهیم یک ستون یا رشته چربی به قطر 2 یا 3 میلی متر داشته باشیم بطور اتوماتیک 1 میلی لیتر چربی رشته ای 32 یا 14 سانتی متر ایجاد می کند.

به منظور جلوگیری از ایجاد نکروز چربی بزرگ و ایجاد کیست روغنی رعایت تکنیک دقیق و ظریف تزریق ضروری می باشد. استفاده از سرنگ 1 سی سی برای تزریق چربی در صورت و سرنگ 3 سی سی برای سایر نقاط بدن توصیه می شود.

 

نحوه درمان کیست روغنی

وقتی کیست روغنی ایجاد می شود، التهاب پایان ناپذیر و کلسیفیکاسیون پیشوند، دیواره کیست می تواند علائم زیر را ایجاد کند.

 

1)      توده های سفت

2)      درد و حساسیت

3)      حس غیرطبیعی یا احساس گرا

4)      انقباض (controcture)

5)      پستانهای برجسته با پوشش های پوستی سفت و تحت کنش

6)      احساس خستگی فراگیر (general fatigue)

 

درمان کیست روغنی و نشانه ها و علائم همراه آن ، بدون رزکسیون جراحی چندان آسان نمی باشد.

 

 

 

 

 

 

فروشگاه خرازی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه